Okrugli sto je okupio predstavnike pozorišta i umjetnosti – Petra Pejakovića, Ljubivoja Ršumovića, Gorana Bulajića, Igora Bojovića, Stevana Koprivicu, Slobodana Markovića, Igora Tretinjaka, Dejana Đonovića, Maju Mrđenović, Tijanu Grumić i Mariju Backović, kao i predstavnike zvaničnih institucija – Petra Kovačevića ispred Ministarstva kulture i digitalnih medija, te Katicu Brkanović u ime Sekretarijata za kulturu Kotora.
Direktor Kotorskog festivala pozorišta za djecu, Petar Pejaković, istakao je da je nakon tri decenije posvećenog rada, zasnovanog na entuzijazmu i ljubavi prema pozorištu, festival dobio priliku da preraste u zvaničnu javnu ustanovu. On je istakao da Crna Gora nema pozorišni instituciju čija je jedina djelatnost namijenjena djeci, te pozvao na stvaranje uslova da festival živi tokom cijele godine kroz aktivnosti, ne samo kroz tradicionalnih 12 dana programa početkom jula.
“Kotor od sinoć ima šansu da bude velegrad, da se zadovolji potreba koja je duhovna, kulturna, kulturološka – ne samo među onima koji se bave pozorištem, već i onima koji bi dolazili na programe”, kazao je Ršumović.
Cilj okruglog stola bio je da se definišu potencijalni pravci razvoja budućeg pozorišta, te mapiraju modeli koji bi bili efikasni u rješavanju i prevazilaženju postojećih izazvova.
Prisutni su zaključili da je osnovni problem do sada prepoznat činjenica da centri za kulturu, kojih u Crnoj Gori ima oko 30, nisu funkcionalni, te da u velikoj mjeri zavise od partijskih politika na lokalnom nivou.
Budući period biće fokusiran na okupljanje stručnog tima koji će dati predloge koji se tiču kako zakonodavnog okvira kojim se definiše ova oblast, tako i konceptualnih i operativnih segmenata procesa stvaranja budućeg pozorišta za djecu u Kotoru.