STRUČNI ŽIRI 26. KOTORSKOG FESTIVALA POZORIŠTA ZA DJECU
Kotorski festival pozorišta za djecu ove godine obilježava svoje 26. izdanje. Pozorišni program ovogodišnjeg Festivala će se odigrati od 1. do 12. jula 2018. Publika će moći da uživa u raznovrsnim profesionalnim predstavama za djecu i mlade, različitih žanrova, a one koje su u takmičarskom dijelu programa ocijenjivaće, pored Žirija grada Kotora i Dječijeg žirija, Stručni žiri koji čine Kristina Obradović, Nataša Nelević i Lidija Dedović.
Kristina Obradović
KRISTINA OBRADOVIĆ (Nikšić, Crna Gora) diplomirala je glumu na Fakultetu dramskih umjetnosti na Cetinju, u klasi prof. Bora Stjepanovića. Na istom fakultetu završila je specijalizaciju na predmetu Glas. Igrala je u mnogobrojnim predstavama: Kanjoš Macedonović, Maškarate ispod kuplja, Nenagrađeni ljubavni trud, Gospodjice Rice…, Danilo, Ljepotica i Zvijer, Ko se boji Virdžinije Vulf, Betula u Malu Valu, Crveno, Vjera, ljubav, nada, Lukrecija iliti Ždero, Dobra smrt, Jaja, Penelopijada, Očevi su grad(ili), Žene koje čiste, Crvenkapa, Romeo i Đulijeta, Čarobnjak iz Oza, Bilo jednom u maju, Hasanaginica, Jao, moj Jagoše, Učene žene, Da da Šekspir. Glumila je u filmovima i TV serijama: Lokalni vampir, Gorčilo / Jesi li to došao da me vidiš, Granice, kiše, Igla ispod praga, Baraba. Dobitnica je brojnih nagrada: Marul za glavnu ulogu za predstavu Maškarate ispod kuplja (Marulovi dani kulture, Split 2007); Nagrada za najbolju zajedničku glumačku igru za predstavu Ljepotica i Zvijer (Kotorski festival za djecu, 2008); Godišnja nagrada Crnogorskog narodnog pozorišta za visok umjetnički rezultat 2011, za uloge u predstavama Crveno i Vjera, ljubav, nada; Specijalna nagrada za glumačko ostvarenje u predstavama Vjera, ljubav, nada i Lukrecija iliti Ždero (Bijenale crnogorskog teatra, 2012); Mucijev Srebrnjak za ulogu Lukrecije u predstavi Lukrecija iliti Ždero (Mucijevi dani, Beograd 2012); Nagrada za glumačko majstorstvo za ulogu Crvenkape, Bake i Mame u predstavi Crvenkapa (Drugi međunarodni festival lutkarstva, Podgorica 2013); Mali Princ nagrada za glavnu ulogu u predstavi Čarobnjak iz Oza (Internacionalni festival pozorišta za djecu, Subotica 2015); Nagrada za glavnu ulogu u predstavi Bilo jednom u maju (Festival glumca, Nikšić 2015); Nagrada za glavnu žensku ulogu u filmu Lokalni Vampir (Mojkovačka filmska jesen, 2011); Nagrada za sporednu žensku ulogu, u filmu Gorčilo (Mojkovačka filmska jesen, 2015).
|
Nataša Nelević
NATAŠA NELEVIĆ (Podgorica, Crna Gora) je teatrološkinja, spisateljica, feministička aktivistkinja i teoretičarka. Autorka je, priređivačica i urednica više knjiga, među kojima su: Dramski tranzit – Antologija dramskih tekstova u Crnoj Gori 1994 – 2005 (2008), Ženski glasovi u izvedbenim umjetnostima Zapadnog Balkana 1990 - 2010 (2012), Medijska konstrukcija roda – Crnogorsko iskustvo iz tranzicije (2011), Žene i nasljeđe – Ka osnivanju Muzeja žena Crne Gore (2013), Žene u Crnoj Gori od 1972 do 1914 - Istorijska čitanka (2010), Šta je nama AFŽ – Prilozi za nova čitanja istorije ženskog socijalističkog nasljeđa (2017). Autorka je drame Jaja (2011), zbirke dramskih tekstova Drame (2017), Vodiča kroz istoriju emancipacije žena Crne Gore (2018) i priče za djecu Zovu me Čupa (2018).
|
LIDIJA DEDOVIĆ
LIDIJA DEDOVIĆ (Podgorica, Crna Gora) je pozoršna rediteljka, koja od 2011. godine obavlja funkciju umjetničke direktorke Kraljevskog pozorišta Zetski dom. U svojoj rediteljskoj karijeri, postigla je brojne uspjehe među kojima su: Final Countdown po tekstu Saviane Stanesku, (Kraljevsko pozorište Zetski dom), kratke forme - dramu Dejvida Fridmana Brza brzina (Budva Grad teatar 2003), kratki film Ne znam i Novogodišnju bajku (Gradsko pozorište Podgorica). Kao asistentkinja režije, radila je na predstavama i projektima crnogorske pozorišne scene Kralj Ibi, Montenegro blues, Malograđani, Galeb, Nora, itd. U Crnogorskom narodnom pozorištu režirala je jednu od najpopularnijih predstava na njihovom repertoaru - Ajmo na sex, po tekstu Valentina Krasnogorova, i predstavu Antigona (2010). Za Gradsko pozorište Podgorica, režirala je predstavu za djecu Dobro drvo, i predstavu Enciklopedija izgubljenog vremena, po tekstu Slobodana Šnajdera koja je nagrađena na Bijenalu crnogorskog teatra 2010. Pored navedenih, režirala je i predstavu Kveč (CNP), autorski projekat Žabar po tekstu Rajnera Fasbindera (Kraljevsko pozorište Zetski dom) i Trudna priča (Teatar Komedija u Skoplju), po tekstu Blagice Sekuloske. Predstava je dobila 5 glavnih nagrada na nacionalnom festivalu Vojdan Černodrinski.
Kao umjetnička direktorka u Kraljevskom pozoristu Zetski dom, osvaja dva EU fonda: projekat koji finansira Kreativna Evropa - EU Collective plays (2015-2019), u kojem je Kraljevsko pozorište jedan od partnera i INTERREG/IPA: ADNICH - Jadranska mreža umjetničkih produkcija sa ciljem boljeg razvoja i zaštite nematerijalnih kulturnih dobara (2018-2020), u kojem je Kraljevsko pozorište lider projekta. Osim navedenog, inicirala je dva nova edukativna segmenta: Dan umjetničkog obrazovanja čiji je cilj da sve škole u Crnoj Gori posjete pozorište i Studio Kraljevskog pozorišta – besplatne dvonedeljne umjetničke radionice za učenike osnovih i srednjih škola u Cetinju. |